Väggupphängning för battlerope – robust och platsbesparande förvaring
Håll ordning på dina battleropes och frigör golvyta med en stabil väggupphängning. Den här hållaren är framtagen för gym, boxar och seriösa hemmagym där man vill ha en enkel, säker och snygg lösning för förvaring av rep.
Funktioner och fördelar
- Perfekt för förvaring av både 10 och 15 meters battleropes.
- Stabil stålkonstruktion med rejält stag och stopp-platta som håller repet på plats.
- Platsbesparande väggmontage – håller utrustningen samlad och ytan ren.
- Fungerar i både kommersiella gym, boxar och hemmagym.
Mått och utformning
| Specifikation | Detalj |
|---|
| Sticker ut från vägg | 28,5 cm totalt djup |
| Stagets längd (där repet vilar) | 23 cm |
| Stagets diameter | 38 mm – bra passform för vanliga battleropes |
| Kontaktyta mot vägg | Ca 20 × 5 cm väggplatta |
| Hålplacering (centrumavstånd) | Ca 2,5 cm, 5,5 cm, 14,5 cm och 17,5 cm längs väggplattan (se produktbild) |
| Stopper | Fastsvetsad stopp-platta ca 14 × 5 cm längst ut på staget |
| Material | Stål |
| Färg | Svart |
Montering och infästning
| Underlag | Rekommenderad infästning |
|---|
| Betong / massiv sten | 4 st betongexpander medföljer (∅ 12 mm, längd 93 mm). Klassiska expanders för homogena, hårda material som inte ger vika. |
| Massivt trä / stock | Rekommenderad infästning är fransk träskruv (ingår ej) anpassad efter underlaget. |
| Gips / skivvägg | Använd gips- eller universalplugg och kortare skruv (ingår ej). Fäst alltid i bärande regel där det är möjligt. |
Observera: Detta är en väggupphängning för förvaring av battleropes. Battle rope ingår ej utan köps separat. Kontrollera alltid att vägg och infästning klarar den belastning som uppstår i din miljö.
Med den här väggupphängningen får du en enkel, robust och proffsig lösning som håller ditt battle rope på plats och din träningsyta ren och organiserad.