Chinsräls i 4 mm stål för LX40-riggens ovansida, max 250 kg.
Master Fitness Wall Ball Storage LX40 monteras på ovansidan av LX40-riggen och gör den till en dragstation. Två parallella rör med 32 mm diameter ger grepp för pull-ups, muscle-ups och hängande magövningar. Tillbehöret är gjort av 4 mm pulverlackerat stål och klarar 250 kg total belastning.
Tillbehöret monteras i riggens färdiga Ø 18 mm-hål och låses med medföljande säkerhetsbultar utan verktyg. Avståndet mellan fästpunkterna är ca 110 cm, vilket ger plats för både smala och breda grepp. Tillbehöret ingår i Master Fitness modulsystem för LX40, där du bygger ut riggen med spotter arms, dipsstation, viktförvaring, landmine och fler moduler i takt med att behoven växer.
Varför välja Master Fitness Wall Ball Storage LX40?
- Max 250 kg — 4 mm stål
- Två rör Ø 32 mm — för smala och breda grepp
- Verktygsfri montering — säkerhetssprint ingår
- Lätt räfflad yta — pulverlackerad
Tekniska specifikationer
| Specifikation | Detaljer |
|---|
| Artikelnummer | 68-8017937 |
| EAN | 7340219008316 |
| Material | Pulverlackerat stål, 4 mm gods |
| Greppdiameter | 32 mm |
| Max belastning | 250 kg |
| Bredd mellan fästpunkter | Ca 110 cm |
| Montering | I Ø 18 mm-hål, säkerhetsbultar ingår |
| Garanti | Kontakta oss för aktuella villkor |
Vanliga frågor om Master Fitness Wall Ball Storage LX40
Vilka övningar kan jag göra?
Pull-ups, chins, muscle-ups och hängande magövningar.
Andra LX40-tillbehör
Komplettera med
Varför HEfitness?
Vi är ett familjeföretag som drivs av två bröder sedan 2009, med över 100 000 kunder och 4,9 av 5 i Trustpilot-betyg — utsedda till Sveriges bästa leverantör av träningsutrustning enligt Trustpilot 2022, 2023, 2024 och 2025, samt Sveriges bästa träningsbutik 2025. Vi hjälper dig gärna att hitta rätt utrustning och tillbehör, och du kan alltid besöka vår butik i Stockholm för att se och känna på produkterna. Ring oss på 08-854 520, sms:a 070-774 44 14 eller kontakta oss via formuläret.